Asigurarea obligatorie a locuințelor – un element pe care toți cetățenii trebuie să-l conștientizeze

Asigurarea obligatorie a locuințelor împotriva dezastrelor naturale (PAD) este un produs social, având un cost fix, stabilit prin lege: 130 lei/an pentru locuințele construite din materiale rezistente (beton, cărămidă etc.) sau 50 lei/an pentru cele construite din materiale nerezistente (chirpici, paiantă etc.). De asemenea, fiind o asigurare obligatorie de bază, valoarea despăgubirilor este limitată la 100.000 lei, respectiv 50.000 lei.
Asigurarea obligatorie a locuințelor împotriva dezastrelor naturale este legiferată de legea 260/2008, astfel fiind oferit un minim de protecție asiguraților.
Conform legii, responsabilitatea verificării existenței asigurării PAD, revine autorităților locale.

Ultima modificare: 11.12.2023 – 15:50 de către Administrator

Anteriorul Au început colindele la Primăria Municipiului Giurgiu